به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
    عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 30 مرداد 94 [ 21:50]
    سطح
    49
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 84
    Overall activity: 21.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    317

تشکرشده 1,458 در 274 پست

حالت من
    Shad
    Array

>>> او دروغ میگوید، فریبش را نخورید.....

به نام خــدا

سلام

در یک جامعه ایده ال ، افراد هرگز دروغ نمیگویند ، ولی متاسفانه ما انسانها ، در جوامع ایده ال زندگی نمیکنیم ، و بسته به ریخته شدن قبح دروغ در بین افراد جامعه ، ادمها برای انجام امور خود به دروغ متوسل میشوند ، معمولا بین قدرت داشتن و دروغ گفتن رابطه معکوس وجود دارد و غالبا انسانها برای پوشاندن نقاط ضعف و کاستی های خود از دروغ استفاده میکنند .

میگن وقتی فردی فریفته میشه ، دو نفر مقصر هستند ، کسی که فریب داده و اون کسی که فریب خورده ، پس از اونجایی که ما در جوامعی غیر ایده ال زندگی میکنیم ، ارتباط ما با افرادی که دروغ میگن ، اجتناب ناپذیر است، پس برای اینکه ما شریک یک فرد دروغگو نباشیم، بهترین کار یاد گرفتن راههایی برای تشخیص دروغ افراد و کشف حقیقت هست تا به راحتی در دام فریب یک دروغگو نیفتیم. علاوه بر این گاهی ما در ارتباطات مهم ، همیشه این علامت سوال رو داریم که ایا طرف داره به ما حقیقت میگه ؟ من چطور بفهمم واقعیت این موضوع چیه و.... گفتگوهایی که اگر طرف به ما دروغ بگه ، میتونه گاها لطمات و هزینه های زیادی به ما وارد کنه... نمونه این ارتباطات ، سوال و جوابهای جلسات خواستگاری ، سوال و جوابهای بین مادر و فرزندی که جدیدا رفتارهایش تغییر کرده، سوال و جوابهای بین مدیر و کارمند در جلسات کاری و....

یکی از کتابهایی کاربردی که در این زمینه وجود داره ، کتاب "هوشیار باشید و فریب نخورید " نوشته دیوید لیبرمن دارای دکترای روانشناسی و متخصص درمان از طریق هیپنوتیزم میباشد ...این تاپیک رو بیشتر برای معرفی کتاب ایجاد کردم و اگه فرصتی بود سعی میکنم به مرور و به اقتضای فرصت ، گزیده ای از بخشهای کاربردی کتاب رو قرار بدم تا مورد استفاده دوستان قرار بگیره.... بیش از 45 تکنیک در کتاب ذکر شده برای اینکه تشخیص بدیم ایا طرف دروغ میگه یا خیر و روشهای مختلف برای کشف حقیقت....

پ.ن: متاسفانه چون امکان دسترسی به قسمتهای مرتبط به کتاب رو نداشتم ، این تاپیک رو در بخش اخلاقی ایجاد کردم.

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ
    آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟

( زمر / 36 )

2. 4 کاربر از پست مفید محمد 93 تشکرکرده اند .

میشل (جمعه 08 خرداد 94), zolal (پنجشنبه 07 خرداد 94), اقای نجار (جمعه 08 خرداد 94), شیدا. (شنبه 09 خرداد 94)

عضو کوشا آغازکننده

آخرین بازدید
    جمعه 30 مرداد 94 [ 21:50]
    سطح
    49
    Level completed: 58%, Points required for next Level: 84
    Overall activity: 21.0%
    دستاوردها:
    Tagger First Class1 year registered5000 Experience Points
    تشکرها
    317

تشکرشده 1,458 در 274 پست

حالت من
    Shad
    Array

نشانه های رسوایی دروغگو

بخش اول

در بخش اول این کتاب ، تکنیکهای زیادی برای اینکه از روی زبان بدن یا تکنیکهای دیگر روانشناسی بتوان تشخیص داد که ایا طرف در حال دروغ گفتن است یا خیر ، اورده شده است ، گاهی تنها یک تکنیک به تنهایی و گاهی چند تکنیک کنار هم میتواند شما را به تشخیص صحیح برساند ... حتی برخی از تکنیکها برای مکالمه های تلفنی هم قابل کاربرد است .. بهتر است در زمان فهمیدن دروغ طرف ، به روی طرف نیاوریم، تا هم بتوان اطلاعات بیشتری از وی استخراج کرد و هم اینکه وقتی دورغ کسی را به او بگوییم ، معمولا طرف جری تر میشود. در اینجا به برخی از تکنیکها اشاره ی کوتاهی میشود و قطعا برای دچار اشتباه نشدن ، خواندن اصل مطلب با رجوع به کتاب توصیه میشود. همچنین استفاده از این تکنیکها نیاز به مهارت و تمرین دارد وگرنه احتمال قضاوت اشتباه زیاد است.

علیرغم اینکه نوشته های این کتاب توسط یک فرد دانشگاهی و بر اساس تجربیات زیاد تالیف شده است ، اما به نظر من استفاده از این تکنیکها در هر مکان و زمانی درست نیست و میتواند منجر به خطا در قضاوت بشود . به نظر من استفاده از این تکنیکها ، صرفا در مسائل و ارتباطات مهم زندگی مانند جلسات خواستگاری ، میتواند به کار بیاید و ان هم نه برای دادن یک حکم قطعی بلکه برای یک نشان هشدار تا در کنار سایر نشانه ها بتوان یک نتیجه گیری صحیح کرد.

تکنیک 1 : چشمان دروغگو
    فردی که دروغ میگوید ، معمولا به چشمان طرف مقابل نگاه نمیکند (نمیتواند نگاه کند) و با دزدیدن نگاه خود، یا به زمین یا به این سو و ان سو نگاه میکند . این یک حرکت ناخوداگاه است.

تکنیک 2: دستان دروغگو
    افراد زمانیکه حقیقت موضوعی رو مطرح میکنند ، اعضای بدنشان نیز با انها همراهی میکنند و مثلا در گفتن موضوعی از حرکات دست زیاد استفاده میکنند ، اما یک حرف دروغ باعث توقف حرکت دستان میشود و مثلا شخص دروغگو اگر در حالت نشسته باشد ، دستهایش بر روی ران پایش قرار میگیرد و یا در حالت ایستاده در جیبهایش میگذارد . همچنین معمولا حرکات دست فرد دروغگو بصورت خشک و بی روح و تصنعی با کلامش هماهنگ نیست.

تکنیک 3 : دهان دروغگو
    معمولا فرد دروغگو در هنگام دروغ گفتن با دست دهانش را میپوشاند و یا بینی و پشت گوش خود را لمس یا میخاراند.

تکنیک 4: سر دروغگو
    معمولا افراد دروغگو حالت تدافعی به خود میگیرند و از طرف میخواهند دور شوند بر عکس حالت راستگویی که فرد حالت تهاجمی به خود میگیرد ، معمولا سر فرد دروغگو به سمت عقب حرکت میکند بر خلاف حرکت سر فردی که میخواهد با صداقت خود را به سمت طرف مقابل نزدیک کند

تکنیک 5 :حرکات تاخیری
    معمولا ما در زمان صحبت کردن سر و یا دستان خود را برای تایید صحبتهایمان تکان میدهیم ، تکان دادن سر و یا حرکات دست بعد از اتمام سخن میتواند نشان از دروغ گفتن طرف داشته باشد.

تکنیک 6 : احساسات دروغین
    احساس واقعی در زمان شنیدن خبری ، سریع بروز میکند ، و معمولا واکنش طولانی مدتی به همراه ندارد اما در واکنشهای دروغین عکس این موارد است . مثلا فردی که به دروغ میخواهد نشان دهد از شنیدن خبری غافلگیر شده است ،بعد از شنیدن خبر دیر واکنش نشان میدهد و همینطور مدت طولانی و زیادی خود را با چهره ای بهت زده میخواهد متعجب نشان دهد ، در حالیکه یک عکس العمل واقعی به سرعت نمایان شده و زودگذر است.

تکنیک 7 : خنده دروغین
    یک خنده واقعی تمام عضلات صورت مثل لب و چشم و پیشانی را درگیر میکند ، اما خنده دروغ صرفا با یک دهان بسته نمایان میشود.

تکنیک 8 : لمس بدنی
    تماس جسمی و لمس بدنی طرف مقابل معمولا نشانه صمیمت است و زمانی کاربرد دارد که ما به گفته خود ایمان داریم ، یک فرد دروغگو تمایلی به لمس طرف مقابل ندارد و از این کار فراری است.

تکنیک 9 : موانع و اجسام
    زمانیکه مثلا روبروی طرف مقابل قرار دارید و سر یک میز در حال گفتگو هستید ، اگر طرف یک شی مثل پارچ اب یا جعبه دستمال کاغذی را بین شما وخودش قرار داد ، این نشان از این دارد که طرف با شما در گفتن حقیقت راحت نیست و قصد پنهان کاری موضوعی را دارد.

تکنیک 10 : جمله بندی دروغین
    یک دروغگو معمولا خیلی سریع میخواهد جواب طرف مقابل را بدهد برای همین در پاسخ دادن زیاد فکر نمیکندچون فرصت این کار را ندارد ، برای همین معمولا برای پاسخ به یک سوال ، همان سوال را به شکل منفی به طرف پاسخ میدهد
    زن :تو به من خیانت کردی؟ پاسخ مرد : نه من به تو خیانت نکردم

تکنیک 11 : کلی گویی
    معمولا افراد دروغگو ، از جملات کلی برای رفع اتهام نسبت به خود استفاده میکنند
    زن: ایا تو تا به حال به من کلک زده ای؟ مرد : میدونی که من اهل کلک زدن نیستم و به نظرم این کار شرم اوره

تکنیک 12 :سرعت پاسخگویی
    معمولا این تکنیک برای مواردی که مرتبط به اعتقادات و باورهای طرف است کاربرد دارد ، اگر از فردی سوالی در مورد باور یا اعتقادات وی بپرسیم ، اگر حقیقت را بخواهد بگوید ، به سرعت پاسخ میدهد ، اما تاخیر در پاسخ به منزله دستکاری در حقیقت و تنظیم جواب سوال با شرایط میباشد.

أَلَيْسَ اللَّهُ بِكافٍ عَبْدَهُ
    آیا خدا برای بنده اش کافی نیست؟

( زمر / 36 )

4. کاربر روبرو از پست مفید محمد 93 تشکرکرده است .

hamdan (چهارشنبه 03 تیر 94)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)