به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 50
    عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 09 مهر 91 [ 00:17]
    سطح
    23
    Level completed: 54%, Points required for next Level: 46
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1 year registered1000 Experience Points
    تشکرها
    53

تشکرشده 55 در 20 پست

Array

RE: آیا گناه من اینه که نجیبم؟

سلام

وااای مرسی از جوابای خوبتون واقعا خوشحالم که تنهام نذاشتید.

در جواب به دوستان باید به چندتا نکته اشاره کنم:

1. من با ازدواجای سنتی اصلا مخالف نیستم اما خواستگارایی که از این طریق اقدام میکنند یا اصلا منو قبلا ندیدن یا فقط ظاهر منو دیدن، من دلم میخاد برای مطمئن شدن از جذابیت خودم، یا کسی خودش منو به خانوادش معرفی کنه یا خودش یه جوری اقدام کنه. البته قبول دارم شاید نوع برخورد من هرگونه راهی رو برای ورود بسته اما خب واقعا قبول ندارید هر نوع ارتباطی با جنس مخالف (دیگه نمیگم نا محرم) مثل همون مقوله ی معروف جزوه دادنو و جزوه گرفتن نادرسته؟ آیا عقاید و اصول دینی با تغییر موقعیت اجتماعی باید تغییر پیدا کنه؟

2. من به نوع پوششم معتقدم و نمیخام تغییرش بدم و دوس دارم کسی هم که باهاش ازدواج میکنم این مسئله براش مهم باشه و قدرشو بدونه. حتی اگه به من بگه هرجور خودت دوس داری من باهاش ازدواج نمیکنم.

3. یه مدتیه دارم سعی میکنم روابطمو بهتر کنم و احساس میکنم بهتر هم شده مخصوصا از وقتی تو آموزشگاه تدریس میکنم، اما خب به طور کلی همون طور که گفتم شخصیتم درون گراست.

4. یه چیزه دیگه که برای شناخت بیشتر خودم بگم اینه که من اصلا ازون دخترای تیپ بسیجی و متعصب نیستم و اصلا از مردای ریشو هم خوشم نمیاد، شاید بشه گفت من یه آدم مذهبی متجددم و کسی رو برای ازدواج میپسندم که اون فرد هم مذهبی باشه هم کاملا روشن فکر و متجدد که البته پیدا کردن این نوع آدما خیلی سخته، تقریبا همه ی افراد یا اینورین یا اونوری. من اینجور آدمی رو کجا میتونم پیدا کنم؟

5. در ضمن لطفا جواب سوالای سنجابم بدید.

بازم منتظر جوابای خوب و دلگرم کنندتون هستم

2. 3 کاربر از پست مفید طره تشکرکرده اند .

طره (جمعه 13 خرداد 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 24 مهر 90 [ 13:59]
    سطح
    25
    Level completed: 78%, Points required for next Level: 22
    دستاوردها:
    تشکرها
    308

تشکرشده 310 در 114 پست

Array

درست فهمیدید.
    شما حتی وقتی خواسته هاتون رو مینویسید آدمی که اینجا میخونه ممکنه بترسه. یعنی از پشت نت من یکی که ترسیدم. شما یک آدم روشن فکر میخواین؟!! اونوقت میگید اگه گفت چادر پوشیدنتون به خودتون ربط داره باهاش ازدواج نمیکنید؟!
    پس منظورتون از روشن فکری چیه؟! خوب کسی که اینقدر مذهبی که به زور به زنش میگه چادر بپوش مطمئن باشید با خیلی چیزهای دیگه هم مخالفه. من فکر کنم با باز کردن معیارهاتون یک خورده به خود شناسی برسید تا واقعا ببینید معیاراتون در تضاد نیستند یا هستند؟ یعنی اول معیارهاتون رو پیدا کنید و دسته بندی کنید و تیپ شخصیتیتون رو پیدا کنید تا بفهمید چطوری باید ازدواج کنید این خیلی مهمتره

در جواب اون سوال سنجاب میخوام بگم: یعنی شما تیپ آدمی که کسی مستقیم ازش خواستگاری کنه نیستید.
    تیپ دخترهایی که آقایان مستقیم ازشون خواستگاری میکنن : خوشبرخورد و اجتماعی هستند. یعنی با آقایون راحت میتونن ارتباط برقرار کنند. همانطور هم گه گفتم تا مرد سخن نگفته باشد.... یعنی شما باید حرف بزنید و خودی نشون بدید. الان که توی آموزشگاه کار میکنید یعنی منظورتون این نیست که میخواهید با شاگردانتون ازدواج کنید؟ هست؟ باز هم اگر سر کلاس فقط اخم کنید فکر نکنم چیزی فرق کنه. کی گفته لبخند زدن = جلف بودن؟ قرار نیست که قهقه بزنید یا خدای نکرده ....

4. 2 کاربر از پست مفید 100maah تشکرکرده اند .

100maah (جمعه 13 خرداد 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    دوشنبه 28 شهریور 90 [ 17:41]
    سطح
    25
    Level completed: 9%, Points required for next Level: 91
    دستاوردها:
    تشکرها
    184

تشکرشده 184 در 70 پست

Array

سلام

من اینجور آدمی رو کجا میتونم پیدا کنم؟
    والا توي جايي كه شما هستيد رو نمي دونم

ولي به طور مثال دانشگاه ما تشكل هايي كه نه بسيج هستن و نه انجمن اسلامي توشون پيدا ميشن

مثلا بعضي بچه هاي هيئت اينجورين ياي يكي دو تا كانون ديگه توشون پيدا ميشن
    يعني از يه طرف مي بيني طرف خيلي درگير مسائل سياسي و مذهبي نيست و تيپ ساده داره و از طرف ديگه وقتي باهاش حرف مي زني مي بيني مي گي: عجيبا غريبا

6. 3 کاربر از پست مفید احمد علي تشکرکرده اند .

احمد علي (جمعه 13 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 22 تیر 94 [ 22:58]
    سطح
    78
    Level completed: 85%, Points required for next Level: 63
    Overall activity: 69.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط 100maah

شما حتی وقتی خواسته هاتون رو مینویسید آدمی که اینجا میخونه ممکنه بترسه. یعنی از پشت نت من یکی که ترسیدم. شما یک آدم روشن فکر میخواین؟!! اونوقت میگید اگه گفت چادر پوشیدنتون به خودتون ربط داره باهاش ازدواج نمیکنید؟!
    پس منظورتون از روشن فکری چیه؟! خوب کسی که اینقدر مذهبی که به زور به زنش میگه چادر بپوش مطمئن باشید با خیلی چیزهای دیگه هم مخالفه. من فکر کنم با باز کردن معیارهاتون یک خورده به خود شناسی برسید تا واقعا ببینید معیاراتون در تضاد نیستند یا هستند؟ یعنی اول معیارهاتون رو پیدا کنید و دسته بندی کنید و تیپ شخصیتیتون رو پیدا کنید تا بفهمید چطوری باید ازدواج کنید این خیلی مهمتره

من تقریبا میتونم خانوم طره رو درک کنم
    هر چند با بعضی پستاشون و حتی انتخاب عنوان تاپیکشون موافق نیستم
    ایشون دنبال کسی هستن که کاملا مذهبی و پایبند به اصول باشن و در عین حال از افراط در ظاهر یا رفتار پرهیز کنن
    میخوام بگم روشنفکر به معنای مصطلحی که بین ما رواج داره (و نه تعاریف سیاسی و . . .)
    کسیه که توانایی درک موقعیت های متفاوت و برخورد عقلانی و منطقی با موضوعات رو داشته باشه و تا جایی که ممکنه به نظر و عقیده دیگران احترام بگذاره
    و این تعریف با اعتقاد به یه سری اصول منافاتی نداره

اما در مورد بحث حجاب
    فکر میکنم خانوم طره میخوان همسرشون برای طرز تفکر خاص ایشون در مورد پوشش احترام قائل باشن و
    سختی های که ایشون برای عملی کردن باورهای عقیدتیشون متحمل میشن رو درک کنن و براش ارزش قائل باشن
    نه اینکه صرفا بگن "چون دوست داری چادر بپوشی بپوش "
    چون برای طره دوست داشتن و میل شخصی صرف نیست که باعث شده این نوع پوشش رو انتخاب کنه
    بلکه به عقیده من باور و بینشی عمیق پشت این پوشش ظاهری قرار گرفته (چون طبق گفته هاشون این اختیار رو دارن که پوشش حداقلی داشته باشن اما خودشون نمیخوان )
    این باور عمیق قطعا فقط در پوشش خلاصه نمیشه
    و ایشون میخوان در زندگی ایندشون هم این باور ها و اعتقادات جریان داشته باشه
    که لزوما با عقلانیت و احترام به منطق دیگران تضادی نداره

اگه ظاهر بین نباشیم
    افراط و تفریط رو کنار بذاریم
    و تعادل رو در همه چی حفظ کنیم
    اتفاقا این جور ادما به خصوص در قشر تحصیلکرده امروز
    تا حد زیادی دیده میشن

8. 7 کاربر از پست مفید meysamm تشکرکرده اند .

meysamm (جمعه 13 خرداد 90)

عضو عادی آغازکننده

آخرین بازدید
    یکشنبه 09 مهر 91 [ 00:17]
    سطح
    23
    Level completed: 54%, Points required for next Level: 46
    دستاوردها:
    تشکرها
    53

تشکرشده 55 در 20 پست

Array

سلام

فک کنم احمد علی منظور منو از روشنفکر خوب متوجه نشدن که گفتن (يعني از يه طرف مي بيني طرف خيلي درگير مسائل سياسي و مذهبي نيست و تيپ ساده داره)

خارپشت عزیر واقعا ممنون شما منظور منو به خوبی بیان کردید، راستش من از نظرات و جواباتون خیلی خوشم اومد و منتظر بودم تو این پستم نظر بدید.

و در تکمیل گفته های خارپشت میخام بگم منظور من از روشنفکر مذهبی کسیه که بعد از مطالعه و تحقیق و بررسی در مورد دین و اعتقدات به جایی رسیده که خودش نوع اعتقاداتشو انتخاب کرده و در واقع به دین پدرانش نبوده، و با درک همه جانبه با سوگیری و تعصب به امور مختلف نگاه نمیکنه مثلا می تونه یه تیپ امروزی داشته باشه اما بعضی اعتقاداتش به نظر عده ای سنتی برسه مثلا ترجیح بده خانومش چادری باشه و... اما هنوزم معتقدم این جور آدما کم پیدا میشن، خیلیا بعد از اینکه به اصطلاح روشن فکر میشن اعتقادات قبلیشونو کنار میذارن حتی به نظرشون مسخره میاد مثلا میگن چه لزومی در نماز خوندن هست مهم نیت آدمه و چیزایی از این قبیل

در ضمن منظورم از تدریس تو آموزشگاه ارتباط با آقایون نبود بلکه به طور کلی منظورم برقراری هرچه بیشتر و بهتر روابط اجتماعی بود.

بازم خوشحال میشم نظراتتونو بشنوم

10. کاربر روبرو از پست مفید طره تشکرکرده است .

طره (جمعه 13 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 آذر 96 [ 15:16]
    سطح
    65
    Level completed: 14%, Points required for next Level: 258
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    2,069

تشکرشده 2,080 در 437 پست

Array

طره جان بذار بهت بگم كه چه قدر دركت ميكنم و چه قدر شبيه خودمي
    واقعاااااا حرف دلت رو ميفهمم عزيزم! اينكه پسرها فكر ميكنند دخترهاي چادري دل ندارند و اصلا دلشون نميخواد كسي عاشقشون بشه يا بهشون ابراز علاقه كنه.
    اينكه خانواده ها انتظار دارن پسري كه هيچ آشناي قبلي باهاش نداري و هيچ احساسي بهش نداري رو تو دو سه جلسه بپسندي و بله رو بگي و بعدش هم انتظار دارند عاشقانه هر كاري براي شوهرت بكني و ...
    ... و تو فقط ميتوني تو دنياي خيالي خودت فيلمهاي عاشقانه رو به زندگي خودت نسبت بدي ...
    اما طره جان بذار رازي رو هم بهت بگم كه من از يه زماني به بعد تصميم گرفتم ديدم رو به خودم عوض كنم ... خودمو جذاب و دوست داشتني بدونم و بي جهت به خودم انگ نچسبونم كه چرا من اينجوريم يا اونجوري ... البته منظورم اين نيست كه خودشيفته باشي اما اول از همه بايد اين احساس رو در درون خودت بوجود بياري كه چقدر فوق العاده اي و چه قدر بافهم كمالات نجيب و ...
    تا ديگران و اطرافيانت هم بتونند اين احساس رو دريابند ...

برات آرزوي خوشبختي دارم خانمي (راستي آموزشگاه زيان تدريس ميكني؟ اول اسمت "م" نيست؟)

عضو عادی

آخرین بازدید
    چهارشنبه 01 خرداد 98 [ 14:08]
    سطح
    63
    Level completed: 33%, Points required for next Level: 203
    دستاوردها:
    VeteranTagger Second Class5000 Experience Points
    تشکرها
    420

تشکرشده 448 در 136 پست

Array

طره جان، شاید (شاید) از این جهت شباهتهایی به هم داشته باشیم و اینی که گفتی درد مشترک برای دخترایی تو دسته ما باشه.
    جامعه با توجه به ظاهر ما دیدی متفاوت از اون چیزی که خودمون داریم، داره. و خیلی اوقات با دسته دخترهای صرف مذهبی و متعصب و غیره اشتباه گرفته میشیم(منظورم توهین به هیچ گروهی نیست).
    شاید به همین دلیل هم هست که ما خواستگارهای مورد نظرمون رو نداریم. چون خواستگارهای ما اغلب افراد به شدت مذهبی و متعصب هستند که ظاهر مذهبی ما جذبشون کرده. افرادی که ما میخوایم خاص هستند. شاید ترکیبی از همون اینوریها و اونوریها در حالیکه هیچکدوم اونها نیستند.
    یک انسان معتقد و در عین حال منعطف. البته اینها چیزایی هستند که دوست داریم باشیم و باشند.
    بیشتر افراد جامعه هم که مشابه با گروه مورد نظر شما هستند افرادی هستند شعاری و نه عملی.
    به این مسئله معتقدم که اگر خودم تونستم به درصدی از اون چیزی که می خوام برسم شخص مورد نظرم هم نصیبم میشه ان شاء الله.

در مورد جمله "هر نوع ارتباطی با جنس مخالف نادرسته؟" هم بیشتر فکر کن. "هر نوع ارتباط نادرستی" نادرسته و قطعا راه های درست ارتباط هم هست.
    ارتباط درست و بموقع (با ارتباط صرفا به دلیل جذب کردن اشخاص مخالفم) خودش ناخودآگاه افراد مناسب هم رو به هم جذب می کنه.
    در جمع هایی که فعالیت های فرهنگی و اجتماعی دارند حضور پیدا کنید و برای ارتباطات درست و سالم حتی با جنس مخالف هم تمرین کنید.
    [size=medium]هله پیوسته سرت سبز و لبت خندان باد
    هله پیوسته دل عشق ز تو شادان باد
    [/size]

13. 3 کاربر از پست مفید جاودان تشکرکرده اند .

جاودان (جمعه 13 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 09 تیر 93 [ 15:40]
    سطح
    42
    Level completed: 56%, Points required for next Level: 89
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    2,177

تشکرشده 2,204 در 465 پست

Array

سلام. دوست خوبم در مورد خواستگاري به سبك سنتي كه بايد بگم ميتونيد تو چند جلسه تحت نظر پدر و مادر با هم صحبت كنيد و با هم آشنا شين. قرار نيست همون موقع جواب مثبت بدين.
    در مورد حجاب و ظاهر شدن تو اجتماع هم بايد بگم، اصلا اين معقوله ي حجاب واسه اينه كه خانما راحت تر و بي دغدغه تر وارد اجتماع بشن. بدون اين كه مشكلي واسشون پيش بياد. در حقيقت برعكس تفكرات ما، راهيه تا خانوما راحت تر تو اجتماع ظاهر بشن و بيشتر فعاليت كنند، نه اينكه محدود بشن. آقايون اونقدر هم ضعيف النفس نيستند كه نشه حتي دو كلمه باهاشون در محدوده صحبت كرد. اگر موقعيتي براتون پيش اومد و فقط به خاطر ازدواج بود، ميتونيد تحت نظارت پدر و مادر، ازشون شناخت كسب كنيد. رابطه و شناخت وقتي اشتباهه كه 1. بدون هدف باشه، ( هدف ازدواج) 2. در راستاي تامين نياز عاطفي باشه و 3. پنهاني و در خفا باشه. و 4. افراطي و خارج از چهارچوب باشه. در غير اين صورت فكر نكنم مشكلي باشه. اما پيشنهاد ميكنم به خواستگار هاي سنتي هم فكر كنيد. چون مطمئنا مشكل عدم رضايت خانواده و انتخايب احساسي و غير عقلاني توش كمتره.

15. کاربر روبرو از پست مفید shabe barooni تشکرکرده است .

shabe barooni (دوشنبه 16 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 22 تیر 94 [ 22:58]
    سطح
    78
    Level completed: 85%, Points required for next Level: 63
    Overall activity: 69.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

نقل قول نوشته اصلی توسط yasa
    طره جان بذار بهت بگم كه چه قدر دركت ميكنم و چه قدر شبيه خودمي
    واقعاااااا حرف دلت رو ميفهمم عزيزم! اينكه پسرها فكر ميكنند دخترهاي چادري دل ندارند و اصلا دلشون نميخواد كسي عاشقشون بشه يا بهشون ابراز علاقه كنه.
    اينكه خانواده ها انتظار دارن پسري كه هيچ آشناي قبلي باهاش نداري و هيچ احساسي بهش نداري رو تو دو سه جلسه بپسندي و بله رو بگي و بعدش هم انتظار دارند عاشقانه هر كاري براي شوهرت بكني و ...
    ... و تو فقط ميتوني تو دنياي خيالي خودت فيلمهاي عاشقانه رو به زندگي خودت نسبت بدي ...

چرا مسائل رو با هم خلط میکنین ؟؟؟
    عنوان این تاپیک نجابت رو مانع داشتن خواستگار غیر سنتی میدونه یا حداقل گله میکنه
    و شما چادری بودن یه دختر رو
    و بسیاری از دوستان عدم وجود روابط اجتماعی رو !!

خانوم طره ایا شما هر سه رو مانع میدونید ؟؟
    در مورد نجابت که فکر نمیکنم نانجیبی برای هیچ انسان سالمی خوشایند باشه !!
    در مورد نوعی پوشش خاص مثلا چادر
    1_خیلیا هستن که یکی از معیاراشون برای انتخاب چادری بودن طرفه
    حالا چرا چادر؟ (خیلی خوب میشه یه نفر یه تاپیک باز کنه با این مضمون که چرا بعضی اقایون دلشون میخواد همسرشون چادری باشه ؟ سلیقه است یا عقیده! سنته یا دین!)
    2_چادری بودن به تنهایی هیچ بار معنایی جز داشتن یه پوشش خاص نداره
    نه لزوما دارا بودن متانت نجابت حیا خونواده مذهبی خونواده سنتی
    و نه لزوما نداشتن احساس و عاطفه زیبایی اندام خونواده امروزی شخصیت و تفکر امروزی روابط اجتماعی خوب اخلاق خوب و سرزندگی

شما فکر میکنین اقایونی که قراره با شما ازدواج کنن کیا هستن
    جز کسی مثل پدر یا برادرتون ؟؟
    ایا اونها درک درستی از حجاب و اختصاصا چادر ندارن ؟
    ایا همون انگیزه ای که باعث شده شما سختی پوشیدن چادر رو در گرم ترین فصول و روزای بارونی تحمل کنین
    همون باوری نیست که باعث میشه یه پسر ارزوی ازدواج با یه دختر چادری رو داشته باشه ؟؟؟

در مورد روابط اجتماعی هم توصیه های دوستان خیلی خوب بود حرف جدیدی ندارم

و ایا لزوما خواستگاری سنتی رو محکوم به ایجاد رابطه نه چندان عاشقانه میدونید ؟؟
    چرا ؟؟

به نظر من خواستگاری سنتی (از اینکه واژه سنت رو در مقابل واژه مدرن قرار بدیم و سنتی بودن رو یه جور امل بودن بدونیم واقعا متاسفم !)
    مزایایی داره که اصلا قابل انکار نیست
    1_وقتی خواستگار برات میاد مطمئنی که خونواده اعتقادات و فرهنگ تو رو پذیرفته و اونها رو ارزش میدونه
    2_خونواده طرف رو از همون ابتدا کاملا میشناسی و به دنبال اون بسیاری از خصوصیات پسر قابل پیش بینیه
    3_خونواده ها در کنار دختر و پسر به تفاهم میرسن و بعدها مشکلی از این بابت به وجود نمیاد

خواستگاری سنتی هنوز تو جامعه ما بهترین و کارساز ترین راه انتخاب همسره
    چون ماها حتی بعد از ازدواج هم نمیتونیم حضور فیزیکی خونواده ها رو مثل بسیاری از جوامع دنیا از بین ببریم و میخوایم باهاشون رابطه داشته باشیم
    حتی اگه ظاهرا خونواده ها رو کنار بذاریم این رو باید بدونیم که اون فرد
    بیشتر از دو دهه از زندگیشو با اون خونواده زندگی کرده
    پیش اونا تربیت شده رشد کرده و شکل گرفته
    پس به شدت تحت تاثیر قالب خونواده اشه

خونواده یه فرد ناخوداگاه و خود اگاه سازننده روحیات و علایق اونه

17. 6 کاربر از پست مفید meysamm تشکرکرده اند .

meysamm (یکشنبه 15 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    یکشنبه 12 آذر 96 [ 15:16]
    سطح
    65
    Level completed: 14%, Points required for next Level: 258
    دستاوردها:
    Veteran5000 Experience Points
    تشکرها
    2,069

تشکرشده 2,080 در 437 پست

Array

آقاي خارپشت نمي دونم چرا شما اينقدر همه چيز رو پيچيده ميكني و يا اونها رو به بدترين شكل ممكن ميبيني!! بنده هرگز سنت رو امل بازي ندونستم و تاسف شما براي من واقعا قابل درك نيست! فقط با طره همدردي كردم خواهش ميكنم هر تاپيكي رو به يك بحث تازه درباره ي علايق خودتون مبدل نكنيد!
    چون وقتي شما اعتقادات مباحثه گرايانه ي خودتون رو قاطي تاپيكها ميكنيد بقيه دلشون ميخواد نظر مخالف يا موافق بدهند و بحث كنند و اين كار خلاف قوانين تالاره!

19. کاربر روبرو از پست مفید yasa تشکرکرده است .

yasa (شنبه 14 خرداد 90)

صفحه 3 از 5 نخستنخست 12345 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)