به انجمن خوش آمدید

دسترسی سریع به مطالب و مشاوران همـدردی در کانال ایتا

کانال مشاوره همدردی در ایتا

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
    عضو فعال آغازکننده

آخرین بازدید
    چهارشنبه 09 بهمن 92 [ 23:55]
    سطح
    70
    Level completed: 92%, Points required for next Level: 35
    Overall activity: 0%
    دستاوردها:
    1000 Experience Points10000 Experience PointsVeteran
    تشکرها
    12,283

تشکرشده 12,256 در 2,217 پست

Array

تاثیرات فیلم ها و سریال ها روی ما

سلام،

شما به صورت مرتب فیلم و سریال تماشا می کنید؟
    تمرکز من در این تاپیک بیشتر روی فیلم های داخلی است و فعلاً با برنامه های خارجی کاری ندارم.

شاهد این هستیم که به صورت مرتب فیلم های "عشقی – کمدی" ساخته می شوند. در خیلی از این فیلم ها ازدواج هایی صورت می گیرند که بی پایه و اساس هستند. برای مثال یک پسر از قشر ضعیف جامعه به صورت اتفاقی یک دختر پولدار را می بیند و این دو در یک نگاه عاشق هم می شوند. بیننده از اول تا آخر فیلم منتظر است که این دو به هم برسند و بالاخره در آخر با ازدواج این دو فیلم به پایان می رسد. کسی هم نمی گوید که اینها از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی و غیره تفاوتهای زیادی دارند. درست است، اینها فقط فیلم است و برای سرگرمی! ولی تا به حال به تاثیر بد این فیلم ها و جا انداختن افکار غلط در جامعه فکر کردید؟

همینطور شخصیت های فیلم ها بعضی مواقع رفتارهای بدی با هم دارند. این رفتارهای بد به صورت کمدی نشان داده می شوند و دیگر زشت به نظر نمی رسند. برای مثال چند روز پیش قسمتی از یک فیلم را دیدم که در یک صحنه از آن خانمی به شوهرش زنگ می زند و می گوید سلام. شوهر می گوید: "زهر مار و سلام". و این مثلاً کمدی هست! و در ادامه تمام وقت با هم دعوا می کنند و ما باید بخندیم!

یا اینکه در همین سریال های تلویزیون. اسم نمی برم ولی حتماً خیلی های شما دیدید. یکی از صحنه های سریال که زیاد هم تکرار می شود این است که مادری با دست در دهان دخترش بزند!

البته گاهی در فیلم ها رفتار های زشت یکی از شخصیت های داستان به صورت طنز به ما نشان داده می شوند، ولی در عین حال کارگردان به ما نشان می دهد که این کارها اشتباه هستند.
    مشکل من با این فیلمهایی ست که رفتارهای زشت را به صورتی نشان می دهند که دیگر زشت به نظر نمی آیند!

واقعاً گاهی از دیدن فیلم ها و سریال ها پشیمان می شوم.
    شاید من الآن دارم با قضیه سخت گیرانه برخورد می کنم. من خودم عاشق فیلم خنده دار و کمدی هستم. ولی واقعاً خندیدن به چه قیمت؟

2. 13 کاربر از پست مفید hamed65 تشکرکرده اند .

hamed65 (پنجشنبه 12 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    دوشنبه 22 تیر 94 [ 22:58]
    سطح
    78
    Level completed: 85%, Points required for next Level: 63
    Overall activity: 69.0%
    دستاوردها:
    1000 Experience PointsVeteran10000 Experience PointsOverdrive
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

RE: تاثیرات فیلم ها و سریال ها روی ما

درست میگی دوست عزیز
    به نظر من محتوی فیلم و اثر ناخوداگاهی که روی ما وبه خصوص افرادی با سنین پایین تر میگذاره خیلی مهمتر از چند تا صحنه ای هست که مثلا زن و شوهر برای خنده بیننده به هم توهین میکنن یا مواردی از این قبیل

برای همین در مورد شبکه های داخلی چون در نهایت اون برنامه با یه مضمون و نتیجه گیری اخلاقی و انسانی جمع بندی میشه
    تقریبا خیال ادم راحته
    حالا اینکه برنامه بی کیفیته موضوع تکراری داره به شعور مخاطب توهین کرده خیلی ابتداییه و پیچیدگی نداره و . . . .
    در جای خودش جای سوال داره و در سهل انگاری یه عده شکی نیست
    و قطعا نمیشه منکر تاثیری که بعضی رفتارها یا گفتارهای شخصیت های نمایشی روی افراد با سنین مختلف در خونواده میگذاره شد
    خب جلوگیری از این عوامل نسبتا مخرب روش های داره
    مثلا من به شخصه از وقتی یادم میاد همیشه بعد از تموم شدن یه برنامه تلویزیونی که برای همه جذاب بود و مثلا مواردی درش لحاظ نشده بود
    با پدرم مادرم یا بقیه اعضای خونواده راجع به اون موضوع بحث میکردیم و اینجوری پدر یا مادرم اون مقصودی که خودشون دنبال میکردن رو بعد از تماشای برنامه عنوان میکردن و موارد خلاف اون رو به من و برادرم گوشزد میکردن
    یا حتی از ما می خواستن موضوع رو تحلیل کنیم و نظر خودمون رو راجع به اون مطرح کنیم
    خب این خیلی خوب بود
    چون با این روش موقعی هم که تنهایی تلویزیون تماشا میکردیم یا بعدها تئاتر و سینما و . . .
    فقط نگاه نمیکردیم همیشه یه تحلیل و نقد شخصی داشتیم
    به نظرم این روش خوبیه
    هم باعث نزدیک شدن اعضای خونواده به هم میشه و هم در حین داشتن سرگرمی مباحث تربیتی هم لحاظ میشه
    البته این در شرایطیه که والدین همیشه یه قدم از بچه هاشون جلوتر باشن و همیشه حرف واسه گفتن داشته باشن

4. 3 کاربر از پست مفید meysamm تشکرکرده اند .

meysamm (جمعه 13 خرداد 90)

عضو عادی

آخرین بازدید
    یکشنبه 08 شهریور 94 [ 23:38]
    سطح
    49
    Level completed: 29%, Points required for next Level: 143
    Overall activity: 5.0%
    دستاوردها:
    Tagger Second ClassVeteran5000 Experience Points
    تشکرها
    1,748

تشکرشده 1,723 در 298 پست

Array

شما به صورت مرتب فیلم و سریال تماشا می کنید؟
    سلام،بله تا حدودی.

البته گاهی در فیلم ها رفتار های زشت یکی از شخصیت های داستان به صورت طنز به ما نشان داده می شوند، ولی در عین حال کارگردان به ما نشان می دهد که این کارها اشتباه هستند.
    تو فیلمای طنز ما این خیلی کمتر پیش میاد که بخواد بهمون اینو بگه که ادب از که اموختی؟از بی ادبان
    نمیدونم یا عمدی دارن بعضی ضد ارزشها رو بین مردم جا میندازن و تبدیل به ارزش میکنن یا اینکه واقعا بلد نیستن چه جوری فیلم طنز بسازن،الان تو اکثر طنزای ما برای اینکه بیننده رو بخندونن زن داستان باید یه شخصیت احمق ِ عقب افتاده چلمنگ باشه،مردا هم باید دزد و چشم چرون و از اونایی که تا یه جنس مونث میبینن اب از لب و لوچشون اویزون میشه،باشن،بیشتر لودگی میکنن تا یه پیام اخلاقی بدن،البته بعضی ساخته های مدیری خوب بوده،تونسته حرفی برا گفتن داشته باشه،مثلا این قضیه چاپلوسی یا فساد اداری یا رشوه خواری،قبل مدیری فک نمیکنم کسی به این سمت وسو رفته باشه.

واقعاً گاهی از دیدن فیلم ها و سریال ها پشیمان می شوم.
    شاید من الآن دارم با قضیه سخت گیرانه برخورد می کنم. من خودم عاشق فیلم خنده دار و کمدی هستم. ولی واقعاً خندیدن به چه قیمت؟
    منم همینطور،برخورد شما هیچم سختگیرانه نیست:D،من خیلی از این فیلمهای کمدی یا طنزی که الان ساخته میشه نیگا میکنم بیشتر از اینکه بخندم و شاد بشم و فکر کنم،حرصم میگیره،اعصابم خورد میشه،بعد بعضیا رو که میبینم با دیدن این فیلمها از خنده روده بر میشن و کیف میکنن،میبینم چقدر سطح سلیقه ها پایین اومده.
    فیلم قصه های مجید کمدی نبود ولی واقعا فیلم جالب و خنده دار و اموزنده ای بود،کاش دوباره همچین فیلمایی ساخته بشن
    من تو قالب فیلم کمدی از سریالهای لیلی با من است و تعطیلات تابستان من خیلی خوشم میومد،یعنی فیلم درست درمون تو قالب طنز من فک کنم حتی به تعداد انگشتای یه دستم هم ساخته نشده.اخی..

میبخشین حامد خان نمیدونم اصلا حرفایی که زدم ربطی یه هدف شما از ایجاد این تاپیک داشت یا نه؟فک کنین یه اگهی بازرگانی بید وسط حرفاتون

6. 5 کاربر از پست مفید shayana تشکرکرده اند .

shayana (جمعه 13 خرداد 90)

عضو فعال آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    70
    دستاوردها:
    تشکرها
    12,283

Array

تشکر از شما که پاسخ دادید.

خارپشت جان،
    پدر مادر شما کار درستی می کردند. واقعاً آدم باید به خصوص با فرزندانش در این رابطه صحبت کند و مسائل را جا بیاندازد.

شایانا خانم،
    به قول شما فیلمها کمدی خوب هم داریم، تعدادشان هم کم نیست.
    قصه های مجید که واقعاً یکی از بهترین کارهاست. کتابش هم به نظر من جزو بهترین کتابهاست.

ولی خب، به خصوص بسیاری از فیلم های سینمایی مناسب نیستند.

نمی دانم، شاید این مسئله که یک دختر پولدار و زیبا و با فرهنگ عاشق یک پسر بیکار و بی چیز و بی فرهنگ می شود، خنده دار باشد! همینطور این که دوست آقا پسر به او یاد بدهد که چطوری "مخ دختر را بزند" و این وسط او کلی سوتی بدهد. ولی آخر این ازدواج بر چه پایه و اساسی است؟ چه اصولی رعایت شده؟ همین اینها ممکن است باعث شود یک سری از پسرها به جای اینکه دنبال کار و تلاش باشند، به فکر این بیفتند که دختری پولداری را پیدا کنند. البته نه اینکه فقط به خاطر این فیلمها پسرها به این فکر می افتند. ولی بالاخره این فیلم ها هم این کار را تایید می کنند و در نظر مردم زیبا جلوه می دهند.

البته هر کسی آزاد است هر فیلمی می خواهد بسازد.
    مهم این است که ما هر فیلمی را نبینیم، و اگر هم دیدیدم راجع به مسائل آن فکر کنیم.

من همینطور با خیلی از ترانه هایی که ساخته می شوند مشکل دارم. حالا کلاً بحث موسیقی این ترانه ها و اینکه از نظر آهنگسازی در سطحی بسیار ضعیف هستند را به کنار بگذاریم و فقط راجع به اشعار صحبت کنیم. واقعاً متاسفم که این همه آهنگ بی معنی معروف شده اند و در ایران خیلی ها اینها را گوش می دهند. متن شعر خیلی از اینها فقط راجع به دختر پسر بازی و معاشقه و ... هست. خیلی راحت حتی راجع به رابطه جنسی صحبت می شود. دیدم جوان ها حتی جلوی مادر پدرهایشان چنین آهنگ هایی گوش می دهند. می گویند اینها فقط برای سرگرمی و تفریح است. خب هر کسی آزاد است هر چیزی می خواهد گوش بدهد و ببیند. ولی مطمئنم چنین چیزهای بالاخره مخرب خواهند بود و به هیچ وجه با فرهنگ ما هماهنگ نیستند.

واقعاً نمی دانم چرا
    "می خواست گل که دم زند ز رنگ و بوی دوست
    از غیرت صبا نفسش در دهان گرفت"

تبدیل شده به
    "خوشگل و نازی چقدر، جیگرتو خام خام بخورم"
    !! :)

و همینطور در تلویزیون هم خیلی وقتها چیزهای منفی می بینیم.
    یکی از اصلی ترین و تکراری ترین چیزهایی که در سریالهای طنز می بینیم، دعوا و داد و بیداد و بی احترامی شخصیت ها به هم است.

هدفم بیشتر همین بود که نظر بقیه را هم در این رابطه بخوانم.

امیدوارم در آینده شاهد فیلم ها و سریال های بهتری باشیم!

8. 4 کاربر از پست مفید hamed65 تشکرکرده اند .

hamed65 (جمعه 13 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    78
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

دوست عزیز

معضل بزرگی که جامعه ما و کلا دنیا رو تحت تاثیر قرار داده تلاش برای رسیدن به لذت بیشتره
    حالا اگه این لذت با وقت تلف کردن و سرگرمی هایی که تفکر رو از شما میگیره همراه باشه خیلی طرفدار داره
    خیلیا حوصله فکر کردن ندارن دلشون میخواد فقط بخندن یا شاد باشن حالا با هر چیزی
    این تا حدودی طبیعیه از این بابت که ادمی به دنبال راحتی و راحت طلبیه
    طبیعی منظورم غریزیه نه اینکه موجه باشه !
    همونطور که قبلا گفتم تولیدات سرگرم کننده (نگیم هنری)ایران در مقایسه با جهان خیلی با معیارهای اخلاقی و انسانی سازگار تر هستن
    اما خب در هر صورت باز هم از پشتوانه فکری خوبی برخوردار نیستن
    علتش هم اینه که اینجور کارا مخاطب خودش رو داره و برای یه عده صرف میکنه !

نه مخاطب نه سازنده نه مسئول این کار هیچکس حوصله فکر کردن نداره
    کسی دغدغه سلامت فکری و اخلاقی من و شما رو نداره

لذت بیشتر این اصله
    یکی با سرمایه گذاری روی اینجور برنامه ها
    و دیگری با تلف کردن وقتش
    از عمر کوتاهشون لذت میبرن
    تجارت بدی نیست به نظر همه راضین
    حالا یکی پیدا شه به این موضوع فکر کنه یه خرده عجیبه !!

10. 3 کاربر از پست مفید meysamm تشکرکرده اند .

meysamm (جمعه 13 خرداد 90)

عضو فعال آغازکننده

آخرین بازدید
    سطح
    70
    دستاوردها:
    تشکرها
    12,283

Array

یکی با سرمایه گذاری روی اینجور برنامه ها
    و دیگری با تلف کردن وقتش
    از عمر کوتاهشون لذت میبرن
    تجارت بدی نیست به نظر همه راضین
    حالا یکی پیدا شه به این موضوع فکر کنه یه خرده عجیبه !!
    خیلی جالب نوشتی!

خوب به اصل قضیه اشاره کردی.

کمی خودمونی تر می نویسم.

به قول شما آدمیزاد معمولاً دنبال لذت و راحت طلبی هست.
    یک عده از این قضیه استفاده می کنند تا به پول برسند.

حالا بقیه به کنار. ولی ما بیایم و به فکر خودمون باشیم. هر راهی که همه می روند رو حتماً ما هم نباید برویم!
    تا حدود زیادی موافق "همرنگ جماعت شو" نیستم.

برای من خیلی مهمه که فیلمی که می بینم و موسیقی که می شنوم، ساخته کی هست، چه محتوایی داره و هدف از ساختش چی بوده. به این علت که اینها ابزاری بسیار قوی هستند برای کنترل افکار مردم و تاثیر بسیار زیادی روی آدم می گذارند. حالا باید دید که آیا محتوای فیلم یا موسیقی که من انتخاب می کنم، با آرمان های من سازگار است یا نه.

لذت و تفریح هم به جای خودش، ولی در چهارچوب صحیح. بله، من می تونم برم مواد مخدر یا الکل مصرف کنم، شاید اولش لذت زیادی هم داشته باشه، ولی بعدش چی؟

حالا موسیقی بد مثل مواد مخدر نیست که درجا اثرش رو ببینیم. کمی بیشتر زمان می خواهد!

12. 5 کاربر از پست مفید hamed65 تشکرکرده اند .

hamed65 (یکشنبه 15 خرداد 90)

عضو کوشا

آخرین بازدید
    سطح
    78
    دستاوردها:
    تشکرها
    4,357

تشکرشده 4,467 در 859 پست

Array

درمورد موسیقی داستان ناجوانمردانه تره
    ریتم و هارمونی که درش وجود داره باعث میشه ناخوداگاه از زمین جدا شی و خیلی سریع متاثر بشی حتی اگه اون چیزی که گوش میدی لزوما اثر فوق العاده ای نباشه
    حالا وقتی یه متن خاص هم به این موسیقی اضافه میشه قطعا تحت تاثیر تفکر پشت اون بیان قرار میگیریم
    حتی اگه پیش خودمون بگیم" من که میدونم داره چرند میگه میدونم مزخرفه اما چون خوب میخونه گوش میدم "
    بعد از یه مدت بدون اینکه خودمون بفهمیم قبح اون چیزایی که میشنویم ازبین میره و حالا ممکنه بگیم هرکس یه نظری داره نظر این خواننده یا این گروه خاص هم محترمه و چه بسا این منم که خیلی سختگیرم !!! این منم که از قافله غافلم !
    در مورد فیلم یا کتاب اینجوری نیست (البته اگه اعتیاد اور نباشه ویا نه این رمانای دم دستی ) یعنی اینقدر زود نمیتونه با ما ارتباط برقرار کنه
    با محتوای خوب یا بد فرقی نمیکنه
    مثلا هرکسی نمیتونه کتاب شعر (حالا نه حتی دیوان حافظ و مولانا !) دستش بگیره بخونه و همیشه لذت ببره چون باید فکر کنه
    و فکر کردن سخته مگه اینکه قبلا لذتی رو که بعد از فکر کردن یا حل یه مساله فکری حاصل میشه درک کرده باشه !
    دقیقا همین مطلب در مورد خیلی از فیلم هایی که از جذابیت های روز دنیا (سکس و خشونت ) خالی هستن صدق میکنه
    متهم میشن به کسل کننده بودن یا دیوانه بودن سازندگانش (البته نمیگم همه این تیپ فیلما مورد تاییده غالبشون رو عرض میکنم )
    به نظر کار درست اینه که اونچه رو میدونیم مخالف با تفکر و باورهامونه اگه در قالب سرگرمی یا حتی خلاقیت هنری! به ما عرضه میشه نپذیریم
    درسته که همیشه باید در مورد نظرات مخالف حرفای مختلف رو شنید و حرف خوب رو پذیرفت اما این زمانیه که دوطرف میخوان کاملا علمی (مطابق با اصول گفتگو ) با هم بحث کنن
    نه اینکه یه نفر با استفاده از اثر فوق العاده موسیقی و یا تحریک غرایز طبیعی بخواد منطق و تفکر خودش رو تحمیل کنه
    بدونیم چه موسیقی گوش میدیم
    چه فیلم ها و صحنه هایی رو میبینیم
    و حتی چه کتابایی رو میخونیم
    شاخصمون هم این باشه که در حین ارتباط با رسانه های مختلف قدرت تفکر مون رو از دست نداده باشیم و در اون لحظه کاملا ازادانه بتونیم فکر کنیم و اگاهانه در مورد اونچه که به ما عرضه میشه تصمیم بگیریم
    خیلی به خودمون اعتماد نداشته باشیم
    نمیگم همه تولیدات رسانه ای دنیا در حال تلاش برای گمراه کردن من وشما هستن
    ولی حقیقت اینه که اکثر قریب به اتفاقشون در این هدف مشترکن که پول بیشتری رو به جیب بزنن
    حتی اگه مجبور بشن تو این رقابت تمام اونچه رو که به اسم انسانیت و اخلاق میشناسیم سلیقه شخصی بدونن!!
    انتخاب با ماست
    رسانه ها روز به روز بزرگ تر میشن و سلیقه وذائقه و تفکرو منطق و باوروعقیده و همه چیز ما رو با تمرکز صرف روی نیازهای غریزی انسان تقریبا از بین میبرن یا حداقل اونها رو تبدیل به یه امور شخصی میکنن
    حامد عزیز
    بر من خرده نگیر اگه از تولیدات داخل گذشتم و از نظام غالب جهانی به عنوان مسبب اصلی این مسائل نوشتم
    چون خودت هم اشاره کردی و قطعا منظورت همینه
    کشور ما که جدای از اتفاقات جهانی نیست
    در مورد ایران چیز جدیدی نیست
    سو مدیریت اهمال کاری وعدم شایسته سالاری
    اما ساده انگاریه که اثر حرکت سریع قدرت های بزرگ جهانی رو به سمت لذت و سرمایه بیشتر در کشورمون نبینیم
    ما هم متاثر از تصمیم گیری قدرت های جهانی هستیم حتی اگه خودمون نخوایم !

14. 4 کاربر از پست مفید meysamm تشکرکرده اند .

meysamm (جمعه 15 مهر 90)

عضو همراه

آخرین بازدید
    پنجشنبه 16 دی 00 [ 13:32]
    سطح
    100
    Level completed: 0%, Points required for next Level: 0
    دستاوردها:
    VeteranCreated Blog entryTagger First Class50000 Experience Points
    نوشته های وبلاگ
    1
    تشکرها
    2,842

تشکرشده 3,286 در 817 پست

حالت من
    Sepasgozar
    Array

پسر 10ساله‌ام گفت: «به نظر من شبنم قلی‌خانی خوشگل‌ترین بازیگر ایرانه». من و همسرم جاخوردیم و زیر چشمی و با تعجب به هم نگاه كردیم. چند لحظه سكوت حاكم شد. همسرم بحث دیگری پیش كشید و خواست موضوع را عوض كند. چیزی شبیه عكس‌العمل ماشین لباس‌شویی‌ای خاله نرگس در پاسخ به جمله معصومانه فرنود!

لیلی محسنی در مطلبی طولانی در الف نوشت: چند شب پیش سر سفره افطار با خانواده نشسته بودیم و طبق معمول تلویزیون روشن بود. در صحنه‌ای از سریال پنج كیلومتر تا بهشت، كلوزآپ صورت میک‌آپ شده شبنم قلی‌خانی (كه نقش دختری مومنه و محجبه را بازی می‌كند) نشان داده شد كه با لبخندی از پس لبان رژ‌لب‌كشیده شده، قربان صدقه پدرش (داریوش فرهنگ) می‌رفت...

چند لحظه بعد از پخش این صحنه، پسر 10ساله‌ام گفت: «به نظر من شبنم قلی‌خانی خوشگل‌ترین بازیگر ایرانه». من و همسرم جاخوردیم و زیر چشمی و با تعجب به هم نگاه كردیم. چند لحظه سكوت حاكم شد. همسرم بحث دیگری پیش كشید و خواست موضوع را عوض كند. چیزی شبیه عكس‌العمل ماشین لباس‌شویی‌ای خاله نرگس در پاسخ به جمله معصومانه فرنود!

برای اینكه پسرم به موضوع حساس نشود، كمی صبر كردم و بعد از چند دقیقه از پسرم پرسیدم تو از كجا فهمیدی این بازیگره اینقدر خوشگله؟

پاسخ‌اش غافلگیر كننده بود: «توی مجله‌ای كه توی سلمونی بود خوندم. عكس‌هاش را هم انداخته بود. الان هم كه .... خودتون دیدین»

در حالی كه سفره را جمع می‌كردم به جملات پسرم فكر می‌كردم. اگر او 7-8 سال بیشتر سن داشت، بجای اینكه نظرش درباره صورت شبنم قلی‌خانی را صادقانه به پدر و مادرش بگوید، چه كارهای دیگری می‌كرد...؟...

16. 4 کاربر از پست مفید lord.hamed تشکرکرده اند .

lord.hamed (جمعه 15 مهر 90)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)